strona główna do góry kontakt Facebook

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych

Szkolenia, kursy, ubezpieczenia.
DKV

DKV rozliczy opłaty ECOTAXE

dkv_zachodn_stowarz.jpg

DKV ROZLICZY OPŁATY ECOTAXE WE FRANCJI

NOWY PODATEK DROGOWY W FORMIE E-MYTA

W lipcu 2013 r. Francja planuje wprowadzenie nowego podatku w formie opłaty drogowej (zgodnie z najnowszymi informacjami rządu francuskiego datę wprowadzenia projektu przesunięto na 01.01.2014 r.). Przyjęto dla niego nazwę Ecotaxe. Obowiązywać będzie samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t., poruszające się drogami krajowymi i trasami szybkiego ruchu.

Ecotaxe będzie można rozliczać automatycznie poprzez urządzenie pokładowe DKV Box oferowane przez operatora kart paliwowych DKV Euro Service.

Podatek drogowy będzie pobierany równolegle do działającego dziś systemu opłat za autostrady o nazwie TIS PL. Ecotaxe obejmie ponad 15 tys. km dróg krajowych i lokalnych, a więc nie będzie już możliwości przejazdu przez Francję z ominięciem dróg płatnych. W praktyce będzie to oznaczać, że przewoźnicy będą musieli odrębnie zarejestrować się do dwóch systemów opłat: TIS PL – obowiązującego na autostradach oraz Ecotaxe – obowiązującego na pozostałych drogach.

Rozliczanie płatności

Opłaty Ecotaxe będą zdecydowanie niższe niż stawki za autostrady. Wyniosą średnio 0,12 euro za kilometr. Ich wysokość zależeć będzie od typu pojazdu, klasy emisji spalin oraz ilości przejechanych kilometrów.

Należności w systemie Ecotaxe będzie można rozliczać w trybie pre-paid (przedpłaty) lub post-paid (za pomocą urządzenia pokładowego). Firmy zainteresowane bezpośrednią rejestracją będą musiały nabyć u francuskich operatorów dwa różne urządzenia: oddzielne dla TIS PL oraz dla Ecotaxe.

DKV Box: Ecotaxe i TIS PL w jednym pudełku!

Aby tego uniknąć, przewoźnik może zdecydować się na jedno uniwersalne urządzenie DKV Box, oferowane przez operatora kart paliwowych DKV. Zaletą skorzystania z tego rozwiązania będzie możliwość uzyskania upustu do 10%, łączne fakturowanie e-myta w obu francuskich systemach, a także możliwość odliczenia podatku VAT od opłat drogowych TIS PL. Zarządzanie opłatami dostępne będzie bezpłatnie w programie eReporting, znajdującym się na stronie internetowej DKV.

Więcej na: www.dkv-ecotaxe.com

Porównanie systemów TIS PL i Ecotaxe

Opłata za przejazd autostradą

Podatek na drogach krajowych
i lokalnych

Nazwa systemu

TIS PL

Ecotaxe

Technologia

DSRC (technologia mikrofalowa)

System hybrydowy: GPS + DSRC

Rozpoczęcie

Od 2007 r.

Od 20 lipca 2013 r.*

Trasy

Sieć ok. 9.000 km autostrad

Ok. 15.000 km dróg krajowych i lokalnych

Obowiązuje

Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t

Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t

Rozliczenie

Post-paid, np. przez urządzenie DKV Box
Pre-paid, np. kartą paliwową DKV

Post-paid, np. przez urządzenie DKV Box
Pre-paid np. opłacane kartą paliwową DKV

Koszty

0,19 € za km, w zależności od kategorii pojazdu
Aktualne taryfy
Kategoria pojazdu

0,12 € za km w zależności od kategorii pojazdu

Rabaty

Maks. 13% przy płatności z dołu we Francji
Rabaty Francja

Możliwość obniżenia podatku o ok. 10% na wybranych odcinkach

*-data uległa zmianie
O DKV Euro Service

DKV Euro Service to międzynarodowy operator kart paliwowo-serwisowych DKV Card.  Firma istnieje od 1934 roku i jest najstarszą i zarazem największą na drogach Europy organizacją serwisową. Obejmuje zasięgiem ponad 80 000 stacji i punktów usługowych. Na terenie Polski przedstawicielstwo DKV działa od 20 lat. Współpracuje tu z siecią ponad 3400 stacji paliw i 150 warsztatów. Karta paliwowa DKV umożliwia bezgotówkowe tankowanie na stacjach różnych marek i dostęp do wielu usług dodatkowych, m.in. rozliczania opłat drogowych, serwisów naprawczych, internetowych serwisów do zarządzania transakcjami czy zwrotu zagranicznego podatku VAT.
www.dkv-euroservice.pl

do góry | strona główna | kontakt
2007 - 2019 © ZSPD